Makaya McCraven
Makaya McCraven
15 Kasım 21:30
Salon İKSV
Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane 34433 İstanbul
kim?
Neo-cazın limitlerini limitsiz kılan, caz ve elektronik müzik arasındaki sınırları bulanıklaştıran yapımcı, besteci ve davulcu.

ne yaptı?
Caz davulcusu bir baba ve folk şarkıcısı bir annenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya geldi. 2007’de Chicago’ya taşındı. Etrafında Archie Shepp, Marion Brown ve Yusef Lateef gibi caz efsaneleri vardı. Böylelikle müzikal kimliğini oluştururken ilham kaynağı konusunda hiç sıkıntı çekmedi. Chicago müzik sahnesinde isminden bahsettirmeye çoktan başlamıştı. 2012’de ilk albümü Split Decision’ı yayımladı ve dünya çapında gözleri üzerine çekti. Los Angeles Times, ikinci albümü In the Moment’ı “2015’te mutlaka dinlenmesi gereken caz albümleri” arasında saydı, Billboard ise yılın en iyi beş caz albümü arasında gösterdi. Hip-hop, Afrika dans müziği ve indie rock’tan beslenen sound’uyla, “her gün karşılaşabileceğiniz cinsten bir caz davulcusu değil” gibi tanımlarla karşılandı. Son dönemin belki de en gözde beat sihirbazı, hatta birçoklarının deyimiyle bir “beat profesörü” olan McCraven, 2017’de yayımlanan Highly Rare isimli kaydın ardından, 2018’de Nubya Garcia, Kamaal Williams, Lefto ve Soweto Kinch gibi isimlerin katkıda bulunduğu mixtape’i Where We Come From’la Londra ve Chicago arasında nefis bir caz köprüsü kurdu. On parmağında on marifet Makaya McCraven için bu mixtape, 2018’in son adımı değildi. Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Tomeka Reid, Anna Butterss, Jeff Parker, Dezron Douglas ve daha birçok ismin katkıda bulunduğu New York, Chicago, Londra ve Los Angeles’ta kaydedilen Universal Beings, aynı yıl içinde yayımlandı. 2017’de Salon’da buluştuğumuz, geçtiğimiz haftalarda ise 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında Jacob Collier’le aynı gecede sahne alan Makaya McCraven’la iki gece üst üste yeni nesil caz macerasına hazır olun.

nasıl?
Beat profesöründen iki gece üst üste benzeriz neo-caz ziyafeti.

Bu etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.
#saloniksv

who?
Producer, composer and drummer that un-restricts the limits of neo-jazz and blurs the boundaries between jazz and electronic music.

what?
He was born in Paris as a child of a jazz drummer father and a folk singer mother. In 2007 he moved to Chicago where he was surrounded by jazz legends such as Archie Shepp, Marion Brown and Yusef Lateef. Thus, while creating his musical identity, he did not have any problems finding sources of inspiration. He was already making his mark on the Chicago music scene. In 2012, he released his first album, Split Decision, and drew worldwide attention. The Los Angeles Times listed McCraven’s second album, In the Moment, as one of the must-hear jazz albums of 2015, while Billboard named it among the top five jazz albums of the year. With his hip-hop, African dance music and indie-rock infused sound, he was met with definitions like "not the kind of jazz drummer you meet every day ”. McCraven, perhaps the most popular beat magician of the last period, or even a “beat professor" as many have called him, released Highly Rare in 2017, followed by a mixtape named Where We Come From with contributing names such as Nubya Garcia, Kamaal Williams, Lefto and Soweto Kinch, creating a beautiful jazz bridge between London and Chicago in the process. This mixtape wasn't the last step of 2018 for the highly talented Makaya McCraven. Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Tomeka Reid, Anna Butterss, Jeff Parker, Dezron Douglas and many more contributed to Universal Beings, recorded in New York, Chicago, London and Los Angeles and released during the same year. We met McCraven at Salon in 2017 and he has recently performed on the same night as Jacob Collier as part of the 26th Istanbul Jazz Festival. Get ready for a new generation jazz adventure two nights in a row with Makaya McCraven.

how?
A neo-jazz feast two nights in a row from the Beat Professor.

This event has an age restriction of 18.
#salonİKSV