BATURAY YARKIN TRIO FEAT NAĞME YARKIN
BATURAY YARKIN TRIO FEAT NAĞME YARKIN
17 Haziran 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Baturay Yarkın (p, arr), Enver Muhamedi (b), Burak Cihangirli (d), konuk; Nağme Yarkın (klasik kemençe).

Baturay Yarkın, Anadolu’nun Renkleri projesinde dünyaca kabul görmüş caz müziğini kültürel yozlaşJuna meydan vermeden Anadolu müziği ile birleştirmiş ve bu doğrultuda repertuardaki eserleri caz triosu ve Nağme Yarkın’ın İstanbul kemençesi için düzenlemiştir.
Türkiye, doğaçlama tarzında yapılan müziklerde dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle gazeller, aşıkların atışmaları, uzun havalar ve tabi ki taksim ve açışlar Türk Halk Müziği’nde önemli yer tutar; bunun batıdaki karşılığı emprovizasyon adını almıştır ve bu ortak doğaçlama unsurunu kullanarak müziğin gerçeklerine farkındalık getirmek ve bunu dinleyiciye aktarmak grubun ana hedefidir.
Baturay Yarkın Trio, Swing’ten Latin’e, Ballad’tan Türk Müziği’nin zengin melodik ve ritmik kaynaklarına uzanan özgün repertuvarı ile son yılların genç caz sahnesinin en dikkat çeken ekiplerinden birisi oldu. Baturay Yarkın’ın besteleri ve düzenlemeleri ile Türk Müziği motiflerinin ve cazın kesiştiği müzikal noktaların izini süren trio, İKSV Genç Caz yarışmasında göstermiş olduğu performans ile 21.İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne aldı. Rotterdam, Milano ve Zagreb’de verdikleri konserlerle kültürler arası iletişime dikkat çeken ve 2017 yılında Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle on beş üniversitede Türkiye turnesini tamamlayan grup, yurtiçi ve yurtdışında performanslarına devam etmektedir.
Baturay Yarkın, 2014-2016 yılları arasında Barry Harris, Greg Osby, Eric Alexander, New York ve Pulawy caz atölyelerine katıldı. Sanatçı, “Association Européenne des Conservatoires” tarafından organize edilen “2016 Pop ve Caz Platformu”nda Codarts Konservatuarı’nı temsil etti.

Ablası Nağme Yarkın ile Yarkın Duo olarak çıkardığı ilk albümü One’ın yanı sıra, Baturay Yarkın bestelerinden oluşan ve çeşitli ülkelerden konuk sanatçıların eşlik ettiği ilk trio albümü yakında dinleyiciyle buluşacaktır.
Giriş: 50 TL, Öğrenci: 35 TL

***

The Colors of Anatolia

Baturay Yarkın has combined jazz music, which is world-renowned music genre, with Anatolian music without allowing any cultural degeneration in his project, The Colors of Anatolia; in that direction, he has arranged Anatolian song forms for his jazz trio and Nağme Yarkın’s İstanbul Kemençe (Classical Kemençe).
Turkey has an important place when it is concerned that music is based on improvisation. Especially gazels, call and response duets, unmetered folk songs, taksims have major roles in Turkish Folk Music; the Western Music Genres call and use the term improvisation and it is one of the most important factors in jazz music. The main aim of the project is to bring awareness to the realities of different musical genres using common musical element (improvisation) and to be able to transfer the idea to audience.
Baturay Yarkın Trio aims to transmit different sides of jazz to the audience, which has the genres of Swing, Latin, Ballad and rich melodic and rhythmic sources of Turkish Classical Music. The trio performed during 21. İstanbul Jazz Festival.

The motifs of Turkish Classical Music and Baturay Yarkın’s compositions are essential factors for the group which intends to be peculiar. The band, which pointed the importance of multicultural communication performing in The Netherlands, Croatia and Italy, continues to perform in Turkey and on abroad. The band is currently on national tour.

Baturay Yarkın joined the jazz workshops given by Barry Harris, Greg Osby, Eric Alexander, New York Jazz Workshop and Pulawy Jazz Workshop. He represented Codarts at the “Pop and Jazz Platform” organized by Association Européenne des Conservatoires on February, 2016.

The first trio album which consists of Baturay Yarkın’s compositions and guest international artsits will be available soon while One, the first album of Yarkın Duo, is available on music markets and digital platforms.
Music Charge: 50.-TL